طراحی سایت

قالب وبلاگ

کالج مجازی برق

طراحی سایت


کالج مجازی برق
 
اطلاعات در زمینه برق الکترونیک کنترل و اتوماسیون صنعتی
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۵ خرداد۱۳۹۰ توسط مدیر

 کنتور سه تعرفه برق


یکی از اصول کلی که بایستی در طراحی تعرفه های برق مورد نظر قرار گیرد مسئله محاسبه هزینه تمام شده هر کیلووات ساعت انرژی برق برای انواع مشترکین بر اساس نحوه و چگونگی مصرف ایشان می باشد . با توجه به اینکه تولید و مصرف انرژی برق همزمان صورت می گیرد و نحوه مصرف در هزینه تمام شده هر کیلووات ساعت انرژی برق تاثیر مستقیم می گذارد ، بایستی هزینه تمام شده هر دسته از مشترکین با توجه به اثری که در شبکه سراسری برق به لحاظ چگونگی مصرف انرژی می گذارند محاسبه و بر آن اساس نرخهای تعرفه های برق برای ایشان تعیین و طراحی شوند.
علت متفاوت بودن نرخهای برق در ساعات مختلف شبانه روز و در فصول متفاوت سال هزینه تمام شده متفاوت انرژی در این اوقات می باشد که خود متاثر از نحوه مصرف متفاوت مشترکین برق در این زمانها است . در تعرفه های برق نرخهای خاصی برای زمانهای اوج بار ( 4 ساعت اولیه شب ) و میان باری ( 12 ساعت صبح و عصر ) و کم باری ( 8 ساعت نیم شب ) پیش بینی شده و مشترکین برق می توانند با توجه به زمان مصرف خود بهای انرژی مصرفی را پرداخت نمایند. مصرف انرژی در ساعات کم باری از تخفیف ویژه ای برخودار است به نحوی که برای مشترکین صنعتی تخفیفی معادل 75% در نظر گرفته شده است . در صورتیکه هزینه هر کیلووات ساعت انرژی برق در ساعات میان باری 100 ریال در نظر گرفته شود در ساعات نیمه شب معادل 25 ریال و برای ساعات اوج بار معادل 330 ریال می باشد . به این ترتیب در صورتیکه مشترکین صنعتی تنها یک کیلووات ساعت از مصرف انرژی ساعات اوج بار را کاهش و به ساعات میان باری منتقل نمایند معادل 230 ریال و در صورت انتقال آن به ساعات کم باری معادل 305 ریال صرفه جویی خواهند کرد و بهای برق کمتری خواهند پرداخت بدون آنکه در میزان مصرف آنها تغییری ایجاد گردد.
این میزان تخفیف برای مشترکین خانگی به این صورت است که در صورتیکه مشترک به طور متوسط در یک ماه 200 کیلووات ساعت انرژی مصرف نماید قیمت هر کیلووات ساعت میان باری 71/86 ریال در ساعات اوج بار 78/216 ریال و در ساعات کم باری 68/21 ریال می باشد . به این ترتیب به ازاء عدم مصرف یک کیلووات ساعت انرژی در ساعات اوج بار و انتقال آن به ساعات میان باری 07/130 ریال و به ساعات کم باری 1/195 ریال صرفه جویی خواهد شد و این در حالی است که مشترک می تواند همان مصرف ماهیانه 200 کیلووات ساعت را داشته باشد و از میزان رفاه و بهره مندی وی در مورد استفاده از وسایل برقی کاسته نشود.


در صورتیکه میزان مصرف ماهیانه مشترک خانگی 400 کیلووات ساعت باشد هزینه هر کیلووات ساعت انرژی برق مشترک در ساعات اوج بار 62/388 ریال و میان باری 45/155 ریال و کم باری 86/38 ریال می باشد که میزان صرفه جویی در نتیجه عدم مصرف یک کیلووات ساعت در ساعات اوج بار و انتقال آن به ساعات میان باری 17/233 و کم باری 76/349 ریال عاید مشترک خواهد شد در صورتیکه یک مشترک تنها 30 کیلووات ساعت از میزان مصرف ماهیانه خود را از ساعات اوج بار به ساعات کم باری منتقل نماید مبلغ صرفه جویی ماهیانه 8/10492 ریال خواهد بود و در یکسال مبلغ مزبور به 6/125913 ریال خواهد رسید این محاسبات برای مشترکی است که ماهیانه 400 کیلووات ساعات مصرف دارد . کاهش ماهیانه 30 کیلووات ساعت از مصرف اوج بار و انتقال آن به ساعات کم باری در هر ماه و یا به عبارت بهتر کاهش تنها یک کیلووات ساعت انرژی از ساعات اوج بار و انتقال آن ساعات به کم باری هر روز و حفظ مصرف انرژی ماهیانه در حد 400 کیلووات ساعت منجر به کاهش هزینه سالانه برق به میزان حدود 126000 ریال خواهد شد.
هر مشترک با حفظ مصرف ماهیانه خود تنها با جابجایی مصرف از ساعات اوج بار به ساعات میان باری و یا کم باری می تواند علاوه بر اینکه از میزان استفاده و بهره مندی از وسایل برقی و رفاهی خود کم ننماید . مبلغ قابل توجهی هم صرفه جویی مالی نموده و هزینه ها برق خود را کاهش دهد.منبع http://www.pishruncontrol.com


.: Weblog Themes By Pichak :.


Page Ranking Tool
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Page Ranking Tool

پیشران کنترل

تماس با ما

موسسه بهنام دهش پور

انجمن حمایت از بیماران هموفیلی

محک

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • نیدیا
  • جان سخت